Zakwaszenie organizmu jest efektem niewłaściwego sposobu odżywiania głównie produktami wysoko przetworzonymi, które niwelują równowagę kwasowo-zasadową oraz powodują różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne.
Nieprawidłowa dieta to spożywanie nadmiernej ilości mięsa, zbóż i nabiału, a odstawianie warzyw i owoców. Takie odżywianie prowadzi do zakwaszenia organizmu i innych chorób, do złego samopoczucia, do przybierania na wadze, łamliwych paznokci, matowych włosów, infekcji i innych schorzeń. Do sprawdzenia, czy organizm jest zakwaszony wykorzystuje się testy apteczne służące do ogólnego badania moczu typu URS10 przy pomocy których bada się stan równowagi zasadowo– kwasowej w organizmie oznaczając pH moczu. Należy wykonać całodobowy bilans, sprawdzając wartość pH kilka razy w ciągu doby. Skala pH wynosi od 0 do 14. Różne płyny w organizmie mają inne pH, a zadaniem mechanizmów regulujących jest ich utrzymanie na właściwym poziomie. Najbardziej kwaśny jest sok żołądkowy (pH ok. 2), natomiast mocz może być zarówno lekko kwaśny, obojętny, jak i lekko zasadowy, ponieważ to nerki w dużej mierze odpowiadają za wydalanie substancji zbędnych i nadmiarowych z organizmu.
Co to jest zakwaszenie organizmu i jakie są jego obawy? Zakwaszenie organizmu to taki stan, w którym dochodzi do pewnych dysfunkcji w równowadze kwasowo-zasadowej. Jak już wspomniałem, głównymi przyczynami zakwaszenia organizmu oprócz nieprawidłowej diety jest
stres. Dochodzi do tego brak ruchu, nadmierna aktywność fizyczna, stosowanie używek a nawet głodzenie się.
Słowa stres i nieodpowiednia dieta występuje prawie w każdym naszym artykule dotyczący zdrowia, ponieważ właśnie stres obok
nadwagi jest przyczyną prawie każdej choroby. Wszystkie te stany prowadzą do
zachwiania homeostazy organizmu.
Homeostaza oznacza stałość środowiska wewnętrznego organizmu, m.in. stężenia osmotycznego, temperatury czy objętości płynów ustrojowych. Jeżeli równowaga jest zachowana, to taki człowiek jest zdrowy i bardziej odporny na wszelkie choroby. Homeostazę zapewnia zaopatrzenie komórek organizmu we wszystkie niezbędne substancje np. aminokwasy, witaminy, kwasy tłuszczowe, pierwiastki śladowe, z których organizm sam buduje struktury niezbędne do niezakłóconego funkcjonowania. Dobry stan zdrowia wymaga zachowania idealnego stanu równowagi organizmu to jest homeostazy oraz sprawnych mechanizmów adaptacyjnych do zmieniających się warunków życia. Zasadniczą rolę odgrywa w nich układ nerwowy oraz gruczoły wydzielania wewnętrznego.
Głównymi i zarazem dokuczliwymi objawami zakwaszenia organizmu są: ogólne osłabienie,
ciągłe zmęczenie, senność, zwiększenie wagi ciała, pogorszenie wyglądu skóry, włosów i paznokci oraz nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia a także bóle stawów i mięśni.
A zatem powinna nastąpić zmiana sposobu odżywiania się polegająca na ograniczeniu ilość mięsa, owoców morza, słodyczy, produktów mlecznych, owoców pestkowych, szpinaku, ziemniaków, makaronów i pieczywa szczególnie pszennego. Jednocześnie należy spożywać produkty mające wpływ na zasadowość pH a więc owoce cytrusowe, kapustę, brokuły, marchew, sałatę, cukinię, seler, kawę zbożową, zieloną herbatę, pestki dyni i słonecznika. Dla utrzymania równowagi kwasowo–zasadowej w organizmie, niezbędna jest różnorodna i dobrze zbilansowana dieta, bogata w żelazo, jod, cynk, witaminę C oraz witaminy z grupy B. Należy również wspomagać się suplementami diety i preparatami, które możemy nabyć w naszej Aptece Internetowej. Jest ich bardzo duży wybór. Przykładem może być tutaj
Spirulin Plus
, który przywraca prawidłową równowagę kwasowo-zasadową organizmu, wzmacnia układ odporności usuwając przyczynę częstych zachorowań, zwiększa witalność organizmu i poprawia samopoczucie a ponadto przyspiesza metabolizm, zmniejsza łaknienie i ułatwia odchudzanie. Wspomaga także funkcjonowanie najważniejszych narządów i układów.
A.S.