Na czym polega tego rodzaju usługa? Leki na receptę – papierową lub elektroniczną – można kupić wyłącznie w aptece w sieci lub tradycyjnej. Istnieje możliwość zamówienia ich online (cały czas otwarta jest np. internetowa Apteka Główna i wiele innych). Jednak zgodnie z polskim prawem sprzedaż i odbiór preparatów zapisanych przez lekarza zawsze odbywa się w siedzibie stacjonarnej. Wydawane one mogą być z dopłatą pacjenta w wysokości 30%, 50% do wysokości limitu finansowania lub z odpłatnością ryczałtową do niego bądź bezpłatnie. E-recepta stanowi podstawę zamówienia m.in. środków hormonalnych, na nadciśnienie, onkologicznych, antybiotyków, przeciwdepresyjnych czy stosowanych w padaczce, w chorobie Alzheimera lub Parkinsona. Ponadto pozwala ona na zakup preparatów przeciwcukrzycowych, przeciwreumatycznych, dermatologicznych, przeciwinfekcyjnych czy insuliny.
Ile jest czasu na realizację recepty?
Ponieważ może być ona wydana w różnej formie, czas na jej wykorzystanie jest też inny. Recepta papierowa zazwyczaj ważna jest 30 dni od daty jej wystawienia bądź od daty wyznaczonej przez lekarza poza antybiotykami – należy ją wówczas zrealizować w ciągu 7 dni. Na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy oraz preparaty immunologicznych wytwarzane indywidualnie dla pacjenta obowiązuje z kolei termin 120 dni. Natomiast elektroniczna ważna jest 30 lub 365 dni. Wyjątkiem są antybiotyki, na których wykupienie obowiązuje 7 dni oraz produkty narkotyczne, psychotropowe, odurzające- 30 dni.
W jaki sposób można zarezerwować leki na podstawie recepty?
Na większości stron służy do tego zakładka ze specjalnym formularzem umożliwiająca zamówienie przepisanego przez lekarza antybiotyku czy innego artykułu. W pierwszej kolejności należy wyszukać miasto oraz podać preparat, na który została wystawiona recepta elektroniczna. Wówczas pojawią się propozycje miejsc, w jakich jest dostępny – trzeba wtedy wybrać aptekę, w której odbierzesz produkt. Jego cena może być różna w zależności od placówki. W przypadku artykułów refundowanych koszt zależy od przysługującej odpłatności, zaznaczonej przez lekarza. Następnie należy zarezerwować liczba opakowań, podać swoje imię, nazwisko oraz opcjonalnie maila lub telefon kontaktowy. Może pojawić się także okienko, w którym można dopisać własne uwagi do zamówienia.
Rezerwacja leków w aptekach stacjonarnych
Potrzebujesz leku na receptę elektroniczną lub papierową? Zarezerwuj online go w jednej z naszych aptek stacjonarnych na terenie Śląska i województwa mazowieckiego . Wyszukaj potrzebny lek, wybierz dogodną lokalizację i dokonaj internetowej rezerwacji z odbiorem osobistym. Zarezerwowane preparaty będą oczekiwać na odbiór przez 3 dni robocze apteki.
UWAGA - ceny leków w aptece stacjonarnej mogą różnić się od cen w aptece internetowej.
Technologię dostarcza GdziePoLek.pl.