Nasze domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na przeziębienie
Kiedy dokuczają nam przeziębienia i infekcje wirusowe w pierwszej kolejności należy zastosować sok malinowy, który jest dostępny w naszych aptekach. Zawiera on mniej cukru oraz różne witaminy łącznie z witaminą C. Witaminę C zawiera także herbatka z miodem i cytryną. Nie należy jednak wyciskać cytryny do bardzo gorącej herbaty, bowiem wrzątek pozbawi cytrynę witaminy C.
Wskazana jest również gorąca kąpiel, która powoduje aktywację układu krążenia i jego wzmocnienie. Aktywują się również przeciwciała a wszystkie substancje odporności komórkowej biorą udział w leczeniu. Niektórzy lekarze polecają postawienie baniek, ale tylko w przypadkach infekcji wirusowej.
Oprócz tego możemy pić mleko z czosnkiem, przyjmować cebulę z cukrem oraz imbir. Cebula zawiera dużo witaminy C. Zestawienie mleka, miodu, masła i czosnku wpływa łagodząco na kaszel. Przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie wpływa także syrop z cebuli; drobno posiekaną cebulę zasypujemy cukrem.
Do naturalnych, domowych sposobów na przeziębienie zaliczamy herbatkę z imbirem, mleko z miodem lub z czosnkiem oraz zioła np., kwiaty z drzewa lipy. Oczywiście skutecznymi lekami na przeziębienia są syropy i tabletki np. polopiryna. wapno, paracetamol, ibuprom itd.
Pomocniczymi, domowymi sposobami przy zwalczaniu kataru jest przede wszystkim spożywanie dużych ilości płynów, które sprawiają, że organizm zostaje nawodniony.
Następnie można korzystać z domowej inhalacji. Do przegotowanej wody w garnku wlewamy gorącą herbatę z rumianku i dodajemy kilka kropel olejku eukaliptusowego. Napar powinien lekko parować, ale nie może być zbyt gorący, żeby nie poparzyć błon śluzowych. Owijamy głowę ręcznikiem i przez kilka minut wdychamy tak przygotowany napar. Zabieg ten można powtórzyć kilkakrotnie.
Przy katarze należy dużo wypoczywać i leżeć z wysoko położoną głową. Możemy również stosować aerozole do nosa oraz sól fizjologiczną, która oczyszcza i nawilża zatkany nos.
Jeszcze innymi domowym sposobem na katar jest pachnąca kąpiel. Do wanny z ciepłą wodą dodajemy 2 krople olejku lawendowego, 5 kropli eukaliptusowego oraz po 1 kropli olejku rozmarynowego, miętowego i melisowego. Wchodzimy do wanny na 20 – 25 minut. Po wytarciu się ręcznikiem kładziemy się do łóżka.