Podstawowe wyposażenie apteczki w domu czy w zakładzie pracy powinno obejmować najważniejsze materiały opatrunkowe, do których należą gazy, plastry oraz bandaże elastyczne. Przy ich pomocy można w szybki sposób opatrzeć drobne skaleczenie, otarcie lub inne uszkodzenie naskórka. Ponadto ważnym elementem zaopatrzenia medycznego są środki dezynfekcyjne, które zawierają substancje czynne o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym oraz grzybobójczym. Tego rodzaju preparaty obecne w apteczce są przeznaczone do przeprowadzania krótkich zabiegów antyseptycznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy.
Bandaże, plastry i materiały opatrunkowe
Do najpopularniejszych materiałów opatrunkowych są zaliczane plastry oraz bandaże. Przymocowane bezpośrednio na powierzchni skóry mogą pomóc w przyspieszeniu procesów regeneracyjnych naskórka, a także w zabezpieczeniu rany przed środowiskiem zewnętrznym. Poza tradycyjnymi opaskami uciskowymi w leczeniu uszkodzeń skóry znajdują zastosowanie jałowe opatrunki nasączone wazeliną, parafiną lub maścią. Są one polecane również jako środki do zapobiegania infekcjom podczas terapii skaleczeń.
Obok plastrów i bandaży w aptece dostępne są materiały opatrunkowe w postaci kompresów hydrokoloidowych. Są one przeznaczone do stosowania na rany przewlekłe, do których należą m.in. odleżyny, a także owrzodzenia spowodowane cukrzycą czy niewydolnością żylną i tętniczą. Ponadto mogą być aplikowane na częściowe oparzenia I stopnia oraz na rany z martwicą suchą lub rozpływną.