Kolor moczu w organizmie
Kolor moczu może mieć duże znaczenie do zdiagnozowania stanu chorobowego. Ale jego zmiana może być także efektem ostatnio zjedzonych produktów i zawartych w nich naturalnych lub sztucznych barwników oraz przyjmowania niektórych leków. Jeżeli zmiana koloru moczu będzie utrzymywać się przez kilka dni, należy udać się do lekarza, wykonać badanie ogólne moczu, badanie krwi i w razie potrzeby, USG układu moczowego.
Odpowiednia barwa moczu to jasna żółć przypominająca kolor słomy. Jasnożółty, klarowny mocz jest oznaką zdrowia. Świadczy o dobrym nawodnieniu organizmu, natomiast żółty mocz wskazuje na odwodnienie. Im ciemniejsza żółć, tym większe prawdopodobieństwo, że w organizmie jest zdecydowanie za mało wody.
Pomarańczowy mocz wskazuje na spożycie malin, buraków lub marchewki. Jeżeli mocz jest bardzo ciemny, wówczas może wystąpić problem z woreczkiem żółciowym.
Mocz niebieski lub zielony ewentualnie w kolorze pośrednim. Takie nietypowe zabawienie moczu najprawdopodobniej jest efektem określonej diety i spożycia produktów zawierających sztuczny barwnik. Taki kolor moczu może pojawiać się po przyjęciu niektórych leków oraz może wskazywać na infekcję spowodowaną pałeczką ropy błękitnej, zapaleniem wątroby, a nawet na chorobę nowotworową.
Przezroczysty mocz ciemnobrązowy może być objawem żółtaczki. Jest to tym pewniejsze, jeśli w tym samym czasie stolec jest odbarwiony a skóra zażółcona. Wówczas należy zbadać krew i oddać mocz do analizy w celu dokładnego zdiagnozowania problemu.
Mocz pomarańczowy lub ciemnożółty wskazuje na utratę płynów z organizmu np. w wyniku ostrej biegunki, lub wymiotów, albo zażywania środków przeczyszczających. W takiej sytuacji trzeba po prostu uzupełnić płyny, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu.
Mocz różowy albo czerwony – należy podejrzewać obecność krwi w moczu. Przyczyną tego może być zwykła infekcja, stan zapalny lub nowotwór dróg moczowych.
Barwa mlecznobiała jest typowa dla ropnych zakażeń występujących w układzie moczowym spowodowanych bakterią E.Coli. Niezbędne jest wówczas wykonanie badania moczu na posiew.
Mocz czarny jest wynikiem nadmiaru żelaza w organizmie lub jest symptomem świadczącym o obecności melaniny, która pojawia się w moczu wówczas, gdy w organizmie rozwija się produkujący ją nowotwór. Wymaga to natychmiastowej wizyty u lekarza. Mocz zabarwia się na kolor brązowy, gdy spożywa się rabarbar, bób i fasolę, może również informować o odwodnieniu organizmu oraz o problemach z chorą wątrobą np. o marskości wątroby lub jej zapaleniu, a także o przerzutach nowotworu. Mocz o jaskrawym odcieniu żółci pojawia się wtedy, gdy przyjmujemy dużo witaminy z grupy B. Mocz, który się pieni sugeruje, że w organizmie jest za dużo białka.
Nieprzejrzysty, mętny mocz, który utrzymuje się przez kilka dni, ma nieprzyjemny zapach i świadczy o infekcji dróg moczowych lub o obecności kamieni nerkowych.
Bezbarwny mocz świadczy o tym, że pije się za dużo wody, którą można się zatruć. W wyniku ostrego zatrucia wodnego może dojść do obrzęku mózgu: osłabienia, nudności, wymiotów, brak łaknienia, nierówność źrenic, kurczów mięśni i drgawek. Ponadto zatrucie wodne prowadzi także do wzrostu ciśnienia tętniczego i zwolnienia czynności serca oraz do skąpomoczu i bezmoczu. Jeśli nie podejmie się natychmiastowego, specjalistycznego leczenia, wówczas może dojść do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego, kwasicy, a nawet do zgonu.