Grypa jelitowo-żołądkowa
Dolegliwości i objawy
Grypa jelitowo-żołądkowa jest chorobą wirusową. Objawia się ona najpierw zwykłym zmęczeniem, nudnościami a następnie bólami brzucha, biegunką, wymiotami i podwyższoną temperaturą. Wszystkie te objawy mogą trwać od kilku do kilkunastu dni.
Grypa żołądkowa jest chorobą zakaźną układu pokarmowego, która obejmuje żołądek i jelita. Jelitówka nie jest groźna – trwa nie dłużej niż tydzień, a czasem jej objawy ustępują po 2-3 dobach. Najcięższy przebieg może mieć u małych dzieci, dlatego w przypadku choroby malucha najlepiej udać się do lekarza pediatry.
Przyczyny grypy żołądkowej
Przyczyną grypy jelitowo – żołądkowe zwanej jelitówką jest wirus, który atakuje przewód pokarmowy. Przenosi się on, tak jak wszystkie inne wirusy, drogą kropelkową. Można się również zarazić poprzez zwykłe dotykanie tych samych przedmiotów codziennego użytku, których dotykała wcześniej osoba chora. Jelitówką może zarazić się cała rodzina. Jeśli zachoruje jedna osoba w domu, reszta domowników najpewniej także przejdzie grypę żołądkową. Jeżeli wirus pojawia się w szkole lub przedszkolu, także zazwyczaj choruje większość dzieci.
Jak leczyć grypę żołądkową?
Aktualnie brak jest konkretnych leków, które pomagają w wyeliminowaniu choroby. Leczenie grypy żołądkowej polega przede wszystkim na łagodzeniu jej objawów i uzupełnianiu płynów. Najlepiej stosować wodę niegazowaną i herbatki ziołowe z mięty, szałwi, czarnego bzu oraz ziela świetlika. W uzupełnieniu minerałów utraconych podczas wymiotów mogą pomóc elektrolity. Silną biegunkę zmniejszysz loperamidem i diktiosomem . Wskazane jest również spożywanie preparatów zawierających tzw. dobre bakterie, które korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Należy unikać soków, mleka oraz kawy. Po ustąpieniu wymiotów można przyjmować lekkie potrawy – gotowane mięso, rosół i ryż. Na wysoką temperaturę pomogą z kolei okłady na czoło i pachwiny. W leczeniu bardzo ważny jest również odpoczynek chorego. Na czas choroby najlepiej zostać w domu.
Szczególnie niebezpieczna jest grypa żołądkowa u dzieci i osób starszych. Gdy zachoruje dziecko, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Do czasu wizyty maluchowi należy podawać wodę mineralną, napar z kopru włoskiego lub mięty. Jest to niezbędne, aby zapobiec odwodnieniu, które może być groźne dla młodego organizmu.
Grypa żołądkowa - leki i objawy
Początkowe objawy grypy żołądkowej mylone są często z objawami zwykłego przeziębienia. Odczuwa się przemęczenie, osłabienie i apatia. Pacjenci często mówią wtedy, że są przeziębieni i profilaktycznie zażywają preparaty typu Gripex. Niestety, po dwóch lub trzech dniach pojawia się gorączka, wymioty i biegunka. I wówczas wiadomo, że chodzi o grypę żołądkową. Jelitówka i jej uciążliwe objawy trwają zazwyczaj kilka dni. Leki na grypę żołądkową sprowadzają się do przeczekania okresu choroby i nawadnianiu organizmu, bowiem wymioty i biegunka bardzo szybko mogą doprowadzić do niebezpiecznego odwodnienia.