Palenie papierosów powoduje wiele poważnych chorób szczególnie chorób nowotworowych, układu oddechowego i układu krwionośnego. Powszechnie znanymi chorobami wywołanymi przez palenie tytoniu są: rak płuc, rak jamy ustnej, krtani, gardła, przełyku, trzustki, żołądka, nerek, pęcherza moczowego i szyjki macicy oraz niektóre typy białaczki. Palenie tytoniu doprowadza do niewydolności oddechowej, rozedmy płuc, ostrego zapalenia oskrzeli i do ostrych infekcji dróg oddechowych. Palenie papierosów może być również przyczyną udaru mózgu, zawału serca, gangreny, tętniaka oraz nadciśnienia tętniczego i miażdżycy. Uzależnienie od nikotyny związane jest ze zmianami w układzie nerwowym. Rzucenie palenia wymaga od palącego mocnego postanowienia zerwania z nałogiem i silnej woli. Wiąże się to z oczyszczaniem organizmu z toksyn. W tym czasie wielokrotnie pojawia się głód nikotynowy. Najlepszym i wypróbowanym wyjściem z tej sytuacji jest zastąpienie papierosów odpowiednimi lekami, tabletkami, plastrami oraz gumami do żucia z niewielką zawartością nikotyny. Stopniowe zmniejszanie ilości tej szkodliwej substancji poprawia funkcjonowanie całego organizmu już od pierwszych dni kuracji. W ciągu kilku miesięcy wzmocniony zostanie układ krążenia, tętno i ciśnienie krwi obniża się i wraca do normy. Wzrasta ilość tlenu we krwi oraz poprawia się wydolność układu oddechowego. Zazwyczaj proces rzucenia palenia trwa kilkanaście tygodni. W tym czasie regularnie dostarcza się organizmowi coraz mniejszą ilość nikotyny, aż do całkowitego jej wyeliminowania.
Nasza Apteka Internetowa przychodzi z pomocą osobą uzależnionym od nikotyny. Proponujemy Desmoxan. Stosowanie tego leku pozwala na uzyskanie stopniowego zmniejszenia uzależnienia organizmu od nikotyny i odzwyczajenia się od palenia tytoniu. bez objawów odstawienia nikotyny. Desmoxan zawiera substancję czynną to jest cytyzynę, której działanie podobne jest do nikotyny. Cytyzyna stopniowo usuwa nikotynę z organizmu. Zmniejsza się uzależnienie od nikotyny. Następuje proces odzwyczajenia się od palenia papierosów bez objawów głodu nikotynowego.
Innym proponowanym przez nas preparatem jest Tabex, który ułatwia rzucenie nałogu palenia tytoniu, ponieważ jego substancja czynna alkaloid cytozyny charakteryzuje się działaniem podobnym do nikotyny. Cytyzyna wchłaniana z preparatu Tabex systematycznie wypiera nikotynę z organizmu. Na skutek tego organizm stopniowo odzwyczaja się od niej nie wykazując objawów abstynencji. U osób palących, którzy zdecydowali się na przyjmowanie tego preparatu, zapotrzebowanie na nikotynę stopniowo zmniejszy się, a to w konsekwencji umożliwi znaczne ograniczenie liczby wypalanych papierosów.
Proponujemy również Nicorette Spray. Zamiast sięgnąć po papierosa oraz w przypadku pojawienia się silnego głodu nikotynowego, proponujemy zastosowanie jednej lub dwóch dawek tego preparatu. Najpierw należy zastosować jedną dawkę, a następnie, jeśli głód nikotynowy nie ustąpi w ciągu kilku minut, drugą dawkę. Jeśli konieczne są dwie dawki, następnym razem można zastosować od razu dwie kolejne dawki. Dla większości osób palących oznacza to zażywanie jednej do dwóch dawek co 30 minut lub co około 1 godziny.
Na przykład, jeżeli średnia liczba papierosów wypalanych w ciągu doby wynosi 16 sztuk, to należy stosować od 1do 2 dawek co najmniej 16 razy na dobę. Po 6 tygodniach należy rozpocząć zmniejszanie liczby dawek w ciągu doby.
Dlaczego nie warto palić? Podczas palenia część nikotyny dostaje się do organizmu tzn. do krtani, płuc, do krwi a z krwią do mózgu i serca, pozostała część wraz z dymem ulatnia się do otoczenia. Nikotyna jest głównym składnikiem tytoniu i jest silnie trującym związkiem organicznym. Małe dawki pobudzają czynność układu nerwowego, większe powodują zatrucie na skutek porażenia ośrodka oddechowego, co może doprowadzić nawet do śmierci.
Nikotyna jest bardzo silnie trująca, jest bezbarwna, dopiero pod wpływem powietrza zmienia postać i staje się żółta. Jest oleista, i ma własności uzależniające. Jedna kropla czystej nikotyny (60mg) powoduje zgon człowieka w ciągu 10 minut. Nie warto palić. A.S.