Denicit
to lek, który pomaga zmniejszyć głód nikotynowy i w efekcie końcowym pomaga na trwałe zaprzestać stosowania produktów z nikotyną.
Denicit zawiera w swoim składzie cytyzynę. Cytyzyna jest alkaloidem, który oddziałuje na receptory nikotynowe. Ze względu na to podobieństwo, po wchłonięciu do organizmu, zachowuje się jak "substytut" nikotyny. Łączy się z tymi samymi receptorami, blokując dostęp nikotynie. Dzięki temu zmniejsza objawy głodu nikotynowego i zależność od nikotyny.
Dawkowanie
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek stosuje się doustnie, popijając odpowiednią ilością wody.
Dni terapii Dawkowanie Maksymalna dawka dobowa
Od 1 do 3 dni 1 tabletka powlekana co 2 godziny 6 tabletek powlekanych
Od 4 do 12 dnia 1 tabletka powlekana co 2,5 godziny 5 tabletek powlekanych
Od 13 do 16 dnia 1 tabletka powlekana co 3 godziny 4 tabletki powlekane
Od 17 do 20 dnia 1 tabletka powlekana co 5 godzin 3 tabletki powlekane
Od 21 do 25 dnia 1 do 2 tabletek powlekanych na dobę do 2 tabletek
Osoba paląca tytoń powinna całkowicie zrezygnować z palenia najpóźniej 5 dnia po rozpoczęciu leczenia.
Nie należy palić podczas trwania terapii, ponieważ może to nasilić działania niepożądane.
Jeśli rezultat terapii jest niezadowalający, należy przerwać leczenie.
Leczenie można rozpocząć ponownie po upływie 2 do 3 miesięcy.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować leku jeśli pacjent: ma uczulenie na substancję czynną (cytyzynę) lub na którykolwiek z pozostałych składników tego leku; ma niestabilną dławicę piersiową niedawno przebył zawał serca; niedawno przebył udar mózgu; jest w ciąży i karmi piersią.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo częste działania niepożądane – występujące u więcej niż 1 na 10 osób: zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, rozdrażnianie, zmiany nastroju, lęk, podwyższone ciśnienie tętnicze (nadciśnienie), suchość w jamie ustnej, zaburzenia snu (bezsenność, senność, ospałość, dziwne sny, koszmary), bóle głowy, przyspieszenie akcji serca, nudności, bóle brzucha (szczególnie w nadbrzuszu), bóle mięśniowe.
Częste działania niepożądane – występujące u 1 do 10 osób na 100: zawroty głowy, trudności w koncentracji, zwolnienie akcji serca, wzdęcia, zmiany smaku, zgaga, zaparcie, wymioty, pieczenie języka, biegunka, wysypka, wzmożona męczliwość, złe samopoczucie.
Niezbyt częste działania niepożądane – występujące u 1 do 10 osób na 1000: uczucie ciężkości głowy, osłabienie popędu płciowego, łzawienie oczu, duszność, wzmożone odkrztuszanie, nadmierne ślinienie, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zmęczenie, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych. Większość wymienionych powyżej działań niepożądanych występuje głównie w początkowym okresie leczenia i ustępuje wraz z jego trwaniem. Mogą być one również wynikiem zaprzestania palenia tytoniu (objawy odstawienia), a nie przyjmowania leku Denicit.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Denicit, należy to omówić z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent: ma chorobę niedokrwienną serca, niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, guz chromochłonny nadnerczy, miażdżycę tętnic i inne choroby obwodowe naczyń krwionośnych, chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks przełyku, nadczynność tarczycy, cukrzycę, schizofrenię, niewydolność nerek i wątroby.
Przyjmowanie leku i kontynuacja palenia tytoniu może doprowadzić do nasilenia działań niepożądanych nikotyny.
Jeśli u pacjenta występują, bądź występowały w przeszłości zaburzenia psychiatryczne, powinien omówić to z lekarzem.
Rzucanie palenia może powodować zmiany w organizmie człowieka, co może powodować zmiany w działaniu innych leków. Z tego powodu być może konieczna będzie modyfikacja ich dawkowania.