Skrócona informacja o leku Cebion®.
Skład i postać farmaceutyczna: krople doustne, roztwór, 1 ml (około 20 kropli) zawiera 100 mg kwasu askorbowego (Acidum ascorbicum). Wskazania do stosowania: Zapobieganie i leczenie stanów niedoboru witaminy C w przypadkach kiedy stosowanie odpowiedniej diety nie wystarcza.
Dawkowanie i sposób podawania:
U małych dzieci do 3. roku życia preparat należy podawać po uzgodnieniu z lekarzem. Jeśli nie występuje konieczność innego dawkowania: niemowlętom i małym dzieciom (od 28. dnia życia do końca 23. miesiąca życia) podaje się 5 – 8 kropli preparatu na dobę, najlepiej dodając krople do butelki lub na łyżkę mleka, herbaty lub soku owocowego; dzieci (od 24. miesiąca życia do końca 11. roku życia) powinny przyjmować 10 kropli na dobę; młodzież (od 12. roku życia) i dorośli 15 – 20 kropli na dobę. W razie większego zapotrzebowania na witaminę podane dawki można przyjmować dwa razy na dobę.
Przeciwwskazania:
Produkt jest przeciwwskazany do stosowania: u pacjentów ze stwierdzoną nadwrażliwością na kwas askorbowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, u pacjentów z kamicą nerkową, u pacjentów ze zwiększonym stężeniem kwasu moczowego w wywiadzie, u pacjentów z zaburzeniami spichrzania żelaza (talasemia, hemochromatoza, niedokrwistość syderoblastyczna), u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka.
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania:
W czasie przyjmowania dużych dawek kwasu askorbowego (4 g na dobę) - w indywidualnych przypadkach u pacjentów z niedoborem erytrocytarnej dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej obserwowano występowanie hemolizy – czasami nasilonej. Pacjenci z ciężką lub schyłkową niewydolnością nerek (pacjenci dializowani) nie powinni przekraczać dziennego spożycia 100 mg kwasu askorbowego. W przeciwnym razie są narażeni na powstawanie kamieni moczowych.
Działania niepożądane:
Większość poznanych działań niepożądanych jest oparta na spontanicznych zgłoszeniach po wprowadzeniu leku na rynek, stąd precyzyjne określenie częstości ich występowania nie jest możliwe. W pojedynczych przypadkach obserwowano reakcje nadwrażliwości skórnej oraz ze strony układu oddechowego. Zwłaszcza po zastosowaniu dużych dawek obserwowano występowanie bólu głowy, zaburzeń żołądkowo-jelitowych (np. nudności, wymioty, biegunka, ból brzucha, niestrawność) oraz wielomocz. Długotrwałe stosowanie zwiększonych dawek może powodować kamicę nerkową. Przed zaleceniem produktu należy zapoznać się z pełną informacją o leku.
Podmiot odpowiedzialny:
P&G Health Germany GmbH, Sulzbacher Str. 40, 65824 Schwalbach am Taunus, Niemcy (poprzednio: Merck Selbstmedikation GmbH, Frankfurter Str. 250 64293 Darmstadt, Niemcy). Numer pozwolenia na dopuszczenie do obrotu: R/2593– wydane przez Prezesa URPL, WMiPB. Kategoria dostępności: Produkt leczniczy wydawany bez przepisu lekarza – lek OTC. SIoL opracowano na podst. ChPL z dn. 18.06.2019 r.
POL-OTH-1908-0120a