Magnez i jego rola w organizmie
Magnez stabilizuje funkcje układu nerwowego i usprawnia pracę szarych komórek. Jest odpowiedzialny za sprawne działanie układu naczyniowo-sercowego oraz bierze udział w przemianie węglowodanów, białek i tłuszczów. Warunkuje również dostawę energii do tkanek i komórek organizmu zwłaszcza do wrażliwych na jej niedobór komórek nerwowych mózgu. Magnez działa na organizm uspokajająco. Poprawia pamięć i myślenie. Jest on dla organizmu niezbędny, aby procesy życiowe przebiegały prawidłowo.
Wiele osób cierpi na niedobór magnezu (hipomagnezemia). Powodem tego jest przede wszystkim jedzenie żywności wysoko przetworzonej oraz życie w ciągłym pośpiechu i stresie. Zmniejszenie stężenia magnezu w organizmie następuje również pod wpływem niektórych chorób, leków oraz dużego wysiłku fizycznego. Niedobór magnezu objawia się ciągłym uczuciem zmęczenia, niewyspania i ospałości oraz brakiem koncentracji, ponadto kłopotami z pamięcią i częstymi bólami głowy. Jego niedobór powoduje również nadmierną drażliwość, nerwowość oraz skłonność do stanów depresyjnych.
Należy podkreślić, że z powodu niskiego stężenia magnezu w organizmie często występują arytmie i zaburzenia pracy serca oraz bolesne drętwienia kończyn. Ponadto występują dokuczliwie skurcze mięśni, wypadanie włosów oraz pogorszenie stanu skóry i paznokci. Magnez nie tylko zapobiega chorobom serca, ale wspomaga ich leczenie. Podaje się go dożylnie osobom po zawale (przeciwdziała powstawaniu skrzepów oraz niebezpiecznej arytmii to jest migotania przedsionków, częstoskurczu itp.) a także niebezpiecznego wzrostu ciśnienia krwi. Magnez poprawia trawienie, przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach, reguluje pracę tarczycy oraz rozszerza drogi oddechowe, wspomagając leczenie astmy i zapalenia oskrzeli. Magnez z dodatkiem innych substancji np. z dodatkiem potasu ma znacznie zwiększone działanie. Taki lek np. Aspargin stosuje się zapobiegawczo m.in. w chorobie niedokrwiennej serca i w zagrożeniu zawałem serca, ponadto zapobiega on dokuczliwym skurczom mięśni i przyczynia się do zmniejszenia ciśnienia krwi.
Jak wybrać najlepszy preparat z magnezem?
Wybór najlepszego dla nas preparatu magnezowego może być trudny. Warto uwzględnić przy nim taki czynnik jak skład produktu. Różne suplementy czy leki mogą się nim różnić. Kupując preparat z magnezem warto sprawdzić, kto jest jego producentem. Pamiętajmy, że największe koncerny stawiają sobie wysokie wymagania, dzięki czemu większe jest zaufanie do leków, które one produkują. Również nie powinniśmy kierować się wyłącznie różnymi reklamami telewizyjnymi lub radiowymi. Lepiej zapytać farmaceutę w naszej aptece lub skorzystać z porady naszej Internetowej Apteki Głównej.
Czym różnią się leki z magnezem od suplementów?
Leki są przebadane i zatwierdzone przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych. Są pod stałym nadzorem inspekcji farmaceutycznej. Suplementy natomiast określone są jako środki spożywcze. Mają one na celu uzupełnienie normalnej diety i nie są zatwierdzone przez urząd nadzorowania leków. Często ich dobór bywa trudny, bowiem nie wszystkie suplementy mają tak dobrą przyswajalność jak leki, które są specjalnie dobrane i przepisane przez lekarza.