Woda stanowi od 55 do 75% składu naszego organizmu oraz jest naturalnym środowiskiem wszystkich reakcji zachodzących w organizmie. Jest również świetnym regulatorem temperatury ciała, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych oraz pracy wielu narządów np. pracy serca. Przyczyną zatrzymania wody w organizmie jest odwodnienie.
Najczęstszym powodem bólu głowy jest częste picie alkoholu oraz spożywanie dużej ilości niezdrowych i ciężko strawnych potraw przyrządzonych np. w barach szybkiej obsługi, kebabach a także zbyt długie opalanie się na słońcu. Podczas picia napojów alkoholowych organizm może się odwodnić, bo każdy alkohol, a szczególnie piwo, jest moczopędne.
W efekcie następuje ból głowy i złe samopoczucie. A zatem alkohol jest bardzo szkodliwy dla zdrowia i należy go ograniczyć do minimum. Wskazane jest po każdym wypitym kieliszku wódki wypić co najmniej pół szklanki wody niegazowanej. Woda mineralna neutralizuje działanie kwasów w przewodzie pokarmowym oraz pomaga w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dlatego zaleca się, aby codziennie rano wypijać szklankę wody z cytryną albo szklankę wody ze szczyptą soli himalajskiej.
Elektrolity tracimy podczas intensywnego wysiłku fizycznego lub w czasie dużych upałów. Straty wody i minerałów należy intensywnie uzupełniać pijąc napoje, które zawierają niezbędne elektrolity oraz węglowodany. Gdy jest wysoka temperatura, organizm narażony jest na szybsze pocenie się, a tym samym na utratę sporej ilości wody. Razem z wodą organizm traci elektrolity to jest sód, potas i magnez. Minerały te są niezbędne dla zachowania prawidłowej równowagi wodno-elektrolitowej organizmu.
Zasadniczą funkcją sodu jest jego udział w gospodarce wodno-elektrolitowej i równowadze kwasowo-zasadowej. Potas natomiast pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, układu nerwowego i w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi. Magnez utrzymuje równowagę elektrolitową oraz pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego. Oznakami niedoboru wody alkalicznej i elektrolitów w organizmie są zawroty głowy, zamęt przed oczami, skurcze i bóle mięśniowe. Odwodnienie i zmiana poziomu elektrolitów powoduje arytmię, częstoskurcz i nierówne bicie serca oraz spadek ciśnienia krwi. Najważniejszą rolą elektrolitów jest usprawnienie przepływu wody między każdą komórką żywego organizmu. Mają one również decydujący wpływ na regulowanie gospodarki energetycznej i decydują o ilości płynów znajdujących się w różnych partiach naszego ciała. Najgroźniejszym skutkiem niedoboru elektrolitów jest odwodnienie, które prowadzi do znacznego pogorszenia samopoczucia oraz utraty przytomności. Osoba silnie odwodniona często wymaga szybkiej hospitalizacji, ponieważ niedoboru elektrolitów nie można uzupełnić lekami przyjmowanymi doustnie. Należy natychmiast podłączyć chorego do dożylnych kroplówek. Niedobór elektrolitów spowodowane jest piciem zbyt małej ilości wody, głodówką, wymiotami, biegunką, wysoką gorączką oraz przyjmowaniem leków przeczyszczających i moczopędnych.
W naszej aptece internetowej jest duży wybór preparatów nawadniających, które stosuje się w przebiegu niedoboru elektrolitów, biegunek, wymiotów itp. dolegliwości. Przeznaczone są zarówno dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Występują w postaci proszku do rozpuszczenia i picia. Uzupełniają bieżące straty wody i soli mineralnych. Na przykład Litorsal Zdrovit zawiera minerały niezbędne dla utrzymania równowagi wodno-elektrolitowej, takie jak: sód i potas oraz glukozę i witaminę C.
W celu uzupełnienia elektrolitów należy pić dużo wody zmineralizowanej, soków pomidorowych oraz stosować dietę bogatą w wyżej wym. minerały. Prawidłowa dieta to nie tylko jedzenie dobranych posiłków, ale również wypijanie odpowiednich napojów. Dlatego warto wybierać te napoje, które dostarczają nam najwięcej składników odżywczych, czyli woda mineralizowana, soki owocowe i warzywne bez cukru, herbaty ziołowe i owocowe. Należy również regularnie, codziennie, pić od dwóch do trzech litrów płynów. A.S.